Високий представник ЄС із зовнішньої політики Федеріка Могеріні закликала Раду Безпеки ООН допомогти в боротьбі зі злочинними угрупуваннями, які стоять за перемитництвом мігрантів до країн Євросоюзу.
“Нам треба розраховувати на вашу підтримку, щоб рятувати життя”, – сказала пані Могеріні на брифінгу для членів Радбезу, присвяченому планам ЄС застосувати війська проти перемитників людей, – повідомляє BBC.
Лівія, де оперує найбільше угрупувань перемитників людей, уже виступила проти пропозицій ЄС.
Згідно з оцінками ООН, злочинні угрупування переправили до ЄС приблизно 60 тис. мігрантів.
Понад 1800 людей, за припущеннями, потонули при спробах перепливти Середземне море і потрапити до Європи від початку цього року. Це в 20 разів більше, ніж за такий самий період 2014 року.
Багато мігрантів утікають від конфліктів у таких країнах як Сирія, Еритрея, Нігерія і Сомалі.
Виступаючи у Нью-Йорку, пані Могеріні сказала, що найбільшим пріоритетом ЄС залишається рятувати життя людей і запобігати подальшим смертям у морі.
Вона окреслила пропозиції, узгоджені урядами країн ЄС минулого місяця, зокрема рішення використовувати будь-які можливі заходи, щоби захоплювати і знищувати судна, якими перемитники транспортують мігрантів.
ЄС домагається схвалення ООН, щоб отримати чітку правову основу для майбутніх військових операцій із захоплення суден перемитників у територіальних водах Лівії.
Дипломати з Італії, Великої Британії, Франції, Литви та Іспанії опрацьовують зараз проект резолюції Ради Безпеки ООН відповідно до статті 7 Статуту ООН.
Однак досі незрозуміло, як виглядатиме військово-морська операція ЄС.
Раніше посол Лівії в ООН сказав ВВС, що наміри ЄС не є достатньо чіткими і що європейські політики не проконсультувалися з лівійським урядом.
Однак, як сказала в Раді Безпеки ООН Федеріка Могеріні, потрібна “виняткова відповідь” міжнародної спільноти, бо нинішній потім мігрантів не має прецедентів.
Вона додала, що таке становище зберігатиметься, доки Лівія не має уряду, здатного контролювати всю територію країни.
“Ніхто з біженців чи мігрантів, перехоплених у морі, не буде відісланий назад силою”, – зазначила високий представник ЄС.
Минулого тижня пані Могеріні відвідала Китай, щоб заручитися підтримкою Пекіна на голосуванні в Раді Безпеки ООН. У минулому Китай разом із Росією використовував своє вето під час голосувань у Радбезі.
У зв’язку з цим візитом Федеріка Могеріні не змогла взяти участь у саміті Україна-ЄС.
Генеральний секретар ООН Пан Гі Мін висловився проти застосування військової сили в Середземному морі.

Правозахисні угрупування на зразок Amnesty International також застерігають, що військові дії можуть погіршити становище мігрантів, які не зможуть покинути територію Лівії.
Очікують, що в середу Європейська комісія запропонує країнам ЄС систему квот на мігрантів, а також розширить перелік легальних шляхів, якими мігранти зможуть дістатися Європи.
Країни півдня ЄС, які найбільше потерпають від кризи з мігрантами, зокрема Італія, Австрія і Греція, закликають Євросоюз рівномірніше розподілити відповідальність за долю мігрантів.
Однак будь-яка система квот має бути узгоджена з усіма країнами-членами ЄС, а саме це питання є вкрай контроверсійним і викликає великий спротив у деяких європейських державах.
Квоти підтримують Німеччина і Франція, тоді як Велика Британія, Угорщина, Словаччина та Естонія висловили застереження.
Пропозиції країн ЄС для подолання кризи з мігрантами, ухвалені в квітні:
- посилити пошуково-рятувлаьні операції
- у найближчі два роки втричі збільшити фінансування таких операцій
- розірвати мережі перемитництва мігрантів і покарати винних
- докладати зусиль для пошуків, захоплення і знищення суден перемитників.