Президент США Барака Обама і канцлерка Німеччини Ангела Меркель зробили спільну заяву про те, що санкції проти Росії мають залишатися чинними доти, доки Москва не виконає своїх зобов’язань за мінськими домовленостями щодо припинення бойових дій на сході України, – повідомляє BBC.
Пан Обама і пані Меркель провели переговори під час саміту “Великої сімки”, що проходить на баварському альпійському курорті Гарміш-Партенкірхен.
“Лідери двох країн обговорили кризу в Україні і погодилися, що термін дії санкцій має бути чітко прив’язаний до виконання Росією мінських домовленостей і поваги до суверенітету України”, – йдеться у заяві Білого дому, оприлюдненій після зустрічі американського й німецького лідерів.
Ще до початку зустрічі Барак Обама заявив, що учасники “Великої сімки” обговорюватимуть на саміті “протистояння російській агресії” в Україні.
Минулого року Росію виключили з клубу найрозвиненіших країн через анексію Криму. Країни Заходу звинувачують Росію у надсиланні військових сил на Схід України для допомоги бойовикам. Москва заперечує ці звинувачення, вказуючи, що російські солдати перебувають там у якості добровольців. Термін дії санкцій, запроваджених Євросоюзом проти РФ минулого року, спливає у липні.
У березні лідери країн ЄС домовилися між собою, що секторальні обмеження щодо російської економіки не зніматимуть доти, доки положення мінських домовленостей не будуть виконані у повному обсязі.
Німеччина, Британія та США розраховують укласти угоду щодо підтримки країн-членів Євросоюзу, що найбільше постраждали від санкцій, запроваджених проти Росії.
Прем’єр-міністр Великої Британії Девід Кемерон заявив, що сподівається на те, що Європа підтримуватиме санкції одностайно, попри те, що вони “впливають на усіх нас”.
Тим часом голова Європейської Ради Дональд Туск, також присутній на саміті G7, заявив, що дискусія щодо санкцій проти Росії може зводитися лише до того, чи варто їх посилювати, тоді як для зняття обмежувальних заходів немає підстав.
Міністр закордонних справ Великої Британії Філіп Хемонд у неділю у ефірі програми ВВС “Шоу Ендрю Марра” підтвердив побоювання щодо зростання військового тиску Росії на сході України.
На його думку, явних ознак загрози наступу російських чи проросійських сил на Донбасі наразі немає, проте загострення ситуації та нещодавні бої біля Мар’їнки свідчать, що Москва не відмовляється від найрадикальнішого сценарію.
“Були певні тривожні ознаки нарощування активності як російських сил, так і підконтрольних Росії сепаратистських сил. З нашої точки зору, немає явних ознак того, що все це є передумовою російського наступу. Але це говорить нам, що Володимир Путін залишає собі всі можливі варіанти дій і не виключає військового варіанту”, – заявив британський міністр.
Водночас у суботу в інтерв’ю італійській газеті Corriere della Sera російський президент Володимир Путін виключив можливість конфлікту Росії з НАТО.
“Тільки нездорова людина може уявити собі чи надумати, що одного дня Росія нападе на НАТО”, – запевнив пан Путін.
Зранку неділі Ангела Меркель зустрілась з Бараком Обамою у містечку Крюн. Два лідери на свіжому повітрі скуштували традиційну баварську страву – сосиски та пиво.
Там президент США коротко розповів про свої пріоритети.
“Збираємось обговорити наше спільне майбутнє, глобальну економіку, яка створює робочі місця та можливості, зберігає сильний та процвітаючий ЄС, створення нового торгового партнерства через Атлантику, протидію російській агресії в Україні, а також загрози від екстремізму та змін клімату”, – заявив пан Обама.
Ангела Меркель також запропонувала обговорити реформу всесвітньої організації охорони здоров’я, у тому числі створення резерву спеціалістів і матеріальних засобів для швидкого розгортання у випадку небезпечних спалахів захворювань.
Другий день саміту, можливо, присвятять загрозам з боку рухів “Ісламська держава” та “Боко харам”, для чого у понеділок в Баварію прибудуть керівники Іраку, Нігерії та Тунісу.
Щорічні зустрічі лідерів США, Франції, Британії, Японії, Італії, Канади й Німеччини проводяться для обміну думками та напрацювання загальної лінії поведінки.