У середу, 10 червня, світова преса пише про дебати у Великій Британії щодо референдуму про вихід із ЄС, моду на Путіна як засіб пропаганди, небажання європейців захищати союзників по НАТО від можливої агресії та очікування від візиту глави Кремля до Італії. Огляд преси пропонує BBC.
Американська New York Times пише, що половина жителів Німеччини, Франції та Італії вважають, що їхнім країнам не варто вдаватися до військових засобів, аби захистити союзників по НАТО у разі атаки з боку Росії.
Газета спирається на результати опитування, проведеного компанією Pew Research Center серед жителів восьми країн НАТО, а також Росії та України.
Думки половини респондентів у деяких західноєвропейських країнах суперечать основоположному принципу НАТО про те, що атака на будь-якого члена Альянсу розцінюється як атака на усіх.
“Імовірно, опитування стане тривожним “меседжем” для країн Балтії, які є членами Альянсу і які сподіваються отримати від НАТО більше гарантій у тому, що блок захистить їх від втручання з боку Росії”, – пише New York Times.
Британська газета Telegraph у редакційній статті називає “без перебільшення, історичними” дебати у британському суспільстві довкола референдуму про можливий вихід Сполученого Королівства із ЄС.
Міністр закордонних справ Філіп Геммонд, який виніс на друге читання законопроект про референдум, сказав у своєму вступному слові, що ціле покоління британських виборців, яке досі не мали можливості висловитися з приводу Європи, нарешті отримає змогу проголосувати.
“Ніхто, молодший за 58 років, не мав досі змоги висловити свою думку (щодо членства у ЄС. –Ред.), не в останню чергу через те, що офіційна позиція всіх головних партій на кожних загальних виборах… полягала в підтримці членства у ЄС, – пише британське видання. – Саме ця здебільшого непорушна однорідність думок серед політичних партій і виправдовує проведення референдуму в країні, яка за своєю природою є парламентською демократією”.
Telegraph, правоцентристське видання, яке регулярно пише критичні статті про брюссельську бюрократію, вважає, якщо політичні партії не пропонують виборцям реалістичного вибору щодо членства країни у ЄС, то всенародне опитування – єдиний спосіб визначити думку країни з такого визначального для державного устрою питання.
Видання закликає Даунінг-стріт до цілковитої відкритості і до незаангажованості, щоб у жодної сторони – ні прихильників, ні опонентів членства у ЄС – не було відчуття, що їх ошукали.
Французька ділова газета Les Echos зосереджується на ознаках культу особи Володимира Путіна у Росії, називаючи величезну популярність російського лідера всередині країни нічим іншим як черговим дієвим засобом в арсеналі відповідальних за пропаганду.
“За останні кілька місяців російський президент став справжнім об’єктом моди, ніби амулет, що приносить удачу. Офіційно Володимир Путін заперечує будь-який культ особи і не схвалює використання власного образу. Але у Москві, як і в Сочі, і по всій країні, це веде до істерії”, – пише видання, додаючи, що магніти, ляльки і навіть наволочки для подушок із зображенням Путіна розходяться, немов гарячі пиріжки.
“Це не що інше як черговий засіб у руках кремлівської пропаганди – принижений на Заході, Володимир Путін продається у себе вдома як усміхнений та “крутий образ”. Хто буде критикувати президента, обличчя якого так часто носять на футболках?” – ставить риторичне запитання Les Echos.
Газета додає, що на тлі загальної байдужості у Росії приймаються закони, які змушують критичні до Кремля ЗМІ ще більше цензурувати самих себе. “Росія анексувала Крим? Подібне висловлювання може потягнути за собою судові позови. Російські солдати гинуть на фронті на сході України? Новий президентський указ забороняє будь-яке розголошення інформації про військові втрати “під час спецоперацій у мирний час”, – пише французьке видання.
Французька газета Le Monde описує атмосферу, в якій Володимир Путін їде до Італії, аби зустрітись там із президентом, керівником уряду та Папою Римським. Видання пише, що між Римом та Москвою склалися стосунки, які можна описати словами “повага”, “бізнес” та “залежність”. Пан Путін особисто зустрічався із сімома колишніми главами італійського уряду, і сторони завжди знаходили спільну мову.
Під час зустрічі із Маттео Ренці російський лідер може розраховувати на обговорення можливого пом’якшення європейського ембарго щодо Росії, зазначає видання. Утім, у матеріалі підкреслюється, що часи прем’єрства Сільвіо Берлусконі, з яким у Путіна склалися найкращі стосунки, давно минули.
Британська Guardian також аналізує можливі результати візиту глави Кремля до Італії, де його, “імовірно, зустрінуть значно тепліше, ніж у будь-якій іншій великій країні ЄС”.
Газета згадує, що Маттео Ренці став першим європейським лідером, який приїхав на двосторонню зустріч до Москви після минулорічної анексії Криму. Його візит у березні викликав несхвалення Вашингтона, додає видання, посилаючись на неназваного американського посадовця.