Президент України Петро Порошенко у виступі на Генеральній Асамблеї ООН скористався словом для пристрасного нападу на російську агресію.
Український президент нагадав, що Україна була одним із засновних членів ООН і в цій ролі в 1945 році брала участь у формуванні тих принципів і засад, які визначили 70 років історії організації.
Однак тепер, як і 70 років тому, за словами Петра Порошенка, Україна стала жертвою зовнішньої агресії.
“Моя країна стала об’єктом зовнішньої агресії. Цього разу агресор – Російська Федерація, наш сусід, колишній стратегічний партнер, що легально зобов’язався підтримувати суверенітет і територіальну цілісність України”, – сказав у виступі в Нью-Йорку президент Порошенко.
Делегація РФ у повному складі покинула сесійну залу Генасамблеї ООН перед початком виступу Петра Порошенка.
Послідовно і палко спростовуючи заяви російської влади, Петро Порошенко категорично заявив, що збройний конфлікт на Донбасі – не громадянська війна і не внутрішній конфлікт, і звинуватив Росію у прямій агресії проти України і підтримці “терористів”.
“Незважаючи на той факт, що поки що Росія відмовляється офіційно визнати пряме військове втручання, сьогодні немає жодних сумнівів, що це – агресивна війна, спрямована проти моєї країни, проти України”, – заявив президент Порошенко.
За словами українського президента, за час конфлікту на Донбасі там загинуло більше вісім тисяч громадян України, з яких понад шість тисяч – мирні жителі.
Він додав, що ще 1,5 млн українців змушені були залишити свої оселі на сході України та стати внутрішньо переміщеними особами.
“Українські території, окуповані Росією в Криму та на Донбасі, становлять приблизно 44 тис кв.км.”, – заявив президент Порошенко.
Президент України наголосив, що агресором виступає країна, яка є постійним членом Ради Безпеки ООН, і закликав реформувати систему права вето.
Український президент заявив, що Росія двічі скористалася своїм право вето в Раді Безпеки, щоб заблокувати резолюції ООН про засудження “злочинного референдуму” в Криму і про створення міжнародного трибуналу для суду над винуватцями катастрофи рейсу МН17.
“Україна виступає за поступове обмеження права вето з подальшим скасуванням цього права. Право вето не має стати актом прощення за злочини”, – сказав президент України.
Він звинуватив Росію в тому, що закликами про потребу створити “широку антитерористичну коаліцію” країна маскує те, що заохочує тероризм біля власних дверей.
“За 24 роки, що минули з часу сумнівної процедури передачі постійного членства в Раді Безпеки колишнього Радянського Союзу Російській Федерації, це не єдина “гібридна” війна, яку розв’язала Росія. Насправді, для того, щоб зберегти свій вплив у сусідніх країнах, Росія протягом багатьох десятиліть свідомо створювала навколо себе пояс нестабільності, до якого входять Нагірний Карабах, Абхазія, Південна Осетія, Придністров’я, а тепер ще й Крим і Донбас.
Президент України Петро Порошенко сумнівається в щирості заяв російської сторони про створення антитерористичної коаліції.
“За останні кілька днів ми чули примирливі заяви Росії, в яких вона, зокрема, закликала до створення антитерористичної коаліції і заявила про небезпеку загравання з терористами. Прекрасно сказано, але дуже складно в це повірити”, – заявив президент, виступаючи на сесії Генасамблеї ООН у вівторок у Нью-Йорку.
Президент Порошенко виступає за розширення Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй за рахунок країн Східної Європи.
“Додатково членство (в Радбезі ООН. – Ред.) має бути надано східноєвропейським країнам”, – заявив Петро Порошенко.
Він сказав, що склад Ради Безпеки ООН має відображати реалії ХХІ століття, забезпечуючи більше представництво країн Африки, Азії та Латинської Америки.
Президент України закликав ООН вжити заходів для тиску на Росію, щоб домогтися якнайшвидшого звільнення незаконно утримуваних українців.
“Я повинен згадати українців, саме Надію Савченко, Олега Сенцова, Олександра Кольченка і багатьох інших українців, які опинилися політв’язнями Кремля, незаконно утримуваними і які отримали незаконне покарання”, – сказав він.
Порошенко зазначив, що необхідно почати всесвітню кампанію, натиснути на російську владу, щоб вона “негайно звільнила тих українських громадян, яких вона тримає в заручниках”.
Український лідер запевнив, що Київ використовуватиме всі доступні правові механізми для гарантування прав кримських татар як корінного населення Криму.
Президент України Петро Порошенко вважає, що проведення миротворчої операції ООН могло б посприяти врегулюванню конфлікту на Донбасі. “Спеціальна миротворча операція під егідою ООН може стати дуже корисним інструментом для сприяння здійсненню мінських угод,” – сказав Порошенко у своєму виступі, текст якого оприлюднено на сайті президента України.
Однак, як зазначив Порошенко, “створення міжнародної миротворчої операції, яка могла б привести до стабілізації ситуації в Україні і зупинити кровопролиття, також блокується через потенційну загрозу вето Росії” в Радбезі ООН.
Петро Порошенко закликав також заснувати Міжнародний день пам’яті жертв тероризму.
“Я дійсно вірю, що один з головних аспектів боротьби з тероризмом – це збереження пам’яті про жертви. І в зв’язку з цим я пропоную, щоб 70-та сесія Генеральної Асамблеї розглянула можливість заснування Міжнародного дня пам’яті жертв терористичних актів” – сказав він.