Російський прем’єр-міністр Дмитро Медведєв доручив уряду підготувати комплекс заходів в економічній та гуманітарній галузях у відповідь на “акт агресії” з боку Туреччини.
Туреччина тим часом заявила, що не буде офіційно вибачатися за знищення російського Су-24.
“Це, безумовно, акт агресії проти нашої держави з боку Туреччини – нашого сусіда і до того ж ще й члена Північноатлантичного альянсу”, – сказав пан Медведєв у четвер.
Повідомляється, що обмеження стосуватимуться інвестиційних проектів з Туреччиною, які можуть бути згорнуті і заморожені.
Серед іншого Дмитро Медведєв запропонував згорнути переговори про режим преференційної торгівлі.
Російський прем’єр дав своєму уряду два дні на підготовку пропозицій щодо обмежувальних заходів проти Туреччини і анонсував, що вони не матимуть якогось визначеного строку дії.
А міністр економічного розвитку Росії Олексій Улюкаєв назвав “очевидними” загрози національній безпеці Росії з боку Туреччини.
“Оскільки ці загрози в даному випадку очевидні, то такого роду заходи будуть розроблені та запропоновані для ухвалення відповідних нормативних актів”, – зазначив російський урядовець.
За словами Олексія Улюкаєва, проекти “Турецький потік” та будівництво АЕС “Аккую” в Туреччині підпадають під перелік інвестиційних проектів, які можуть бути заморожені або скасовані через обмежувальні заходи проти Анкари.
Російський міністр додав, що економічні обмеження РФ відповідатимуть нормам СОТ.
“Стаття 21 угоди ГАТТ від 1994 року дозволяє вводити різні обмежувальні заходи в галузі торгівлі товарами і послугами, в області інвестицій у разі загрози національній безпеці. Такий випадок ми повною мірою зараз переживаємо”, – сказав Олексій Улюкаєв.
Росія є другим найбільшим торговим партнером Туреччини. Крім того, саме Туреччину відвідує найбільша кількість російських туристів.
Загострення відносин між країнами сталося через знищення Туреччиною російського бомбардувальника Су-24 в районі сирійсько-турецького кордону у вівторок. Турки наполягають, що літак порушив повітряний простір їхньої країни, росіяни це заперечують.
Також у четвер турецький президент Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Туреччина не буде вибачатися за збитий російський бомбардувальник.
“Я думаю, якщо комусь і потрібно вибачитися, то не нам. Вибачатися потрібно тим, хто порушив наш повітряний простір”, – сказав він в інтерв’ю СNN.
Раніше російський президент Володимир Путін висловив обурення тим, що турецька сторона не вибачилася за збитий літак.
“Ми досі не чуємо вибачень від вищого політичного рівня Туреччини. Ні пропозицій з відшкодування збитків, ні обіцянок покарати злочинців за вчинений злочин”, – наголосив Володимир Путін.
За його словами, створюється враження, що турецьке керівництво свідомо заганяє російсько-турецькі відносини в глухий кут. “Ми шкодуємо про це”, – сказав Путін.
Тим часом заступник керівника державного концерну “Укроборонпром” Денис Гурак заявив, що Україна та Туреччина спільно розвиватимуть морську промисловість для зміцнення безпеки і захисту акваторії Чорного моря.
Під час оборонно-промислової конференції Turkey Defence Week 2015 він відзначив, що “Укроборонпром” намагається залучити іноземні інвестиції для розвитку українського оборонного комплексу. Головна мета цієї діяльності – забезпечення українських збройних сил сучасними озброєннями і бойовою технікою.
Цього року Україна і Туреччина вже уклали низку угод про спільні проекти в галузі космічної, авіаційної та бронетанкової промисловості.
Питання військово-технічного співробітництва між країнами обговорювалися і під час візиту в Україну Ердогана в березні 2015 року.
Туреччина має намір довести обсяги свого оборонного експорту до 25 млрд доларів до 2023 року.