У понеділок, 30 листопада, в передмісті Парижа Ле Бурже відкрилася міжнародна кліматична конференція COP21 під егідою ООН. Планується, що її відвідають представники 195 країн, у тому числі 147 глав держав і урядів.
Як пише Le Figaro, конференція триватиме 15 днів і має стати вирішальною для досягнення нових домовленостей по боротьбі з глобальним потеплінням. Зокрема, планується домовитися щодо дій, які дозволять уникнути підвищення температури більш ніж на 2°C і знайти принаймні 100 млрд євро на рік для боротьби із бідністю.
Після терактів 13 листопада французька влада вирішила тимчасово повернути прикордонний контроль на час проведення кліматичної конференції.
Президент Франції Франсуа Олланд назвав кліматичний саміт, що розпочинається в Парижі, подією, що стосується “долі людства”. На відкриття прибули глави 150 урядів і держав світу.
На кліматичну конференцію ООН 30 листопада до Парижу прибули перші 150 глав держав та урядів віту. Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун та президент Франції Франсуа Олланд привітали учасників конференції у виставковому комплексі Ле Бурже біля Парижа, повідомляє інформагенція dpa. Олланд заявив, що представники країн, що прибувають на саміт, покажуть не лише свою солідарність із Францією після терактів 13 листопада, але і “візьмуть на себе відповідальність щодо глобального потепління”. Олланд охарактеризував саміт як такий, на якому йтиметься про “долю людства”.
На цьому кліматичному саміті мають бути ухвалені рішення щодо нових глобальних обмежень викидів парникових газів. Зобов’язання зменшити викиди мають стосуватися в тому числі і країн з ринком, що розвивається. Раніше такі країни не мали обмежувальних зобов’язань згідно з чинним Кіотським протоколом. Мета саміту, яку ставить керівництво ООН, досягнути обмеження зростання середньої температури атмосфери планети до максимум двох градусів у 2100 році відносно доіндустріального періоду. Однак національних програм, які представили перед конференцією держави світу, для досягнення цієї мети поки що не достатньо, сказала очільниця секретаріату Рамкової конвенції ООН про зміну клімату Крістіна Фігерес, цитує dpa.
Президент України Петро Порошенко бере участь у конференції. У своєму виступі він озвучив 5 основних принципів, на яких, на думку України, повинна базуватися нова Глобальна кліматична угода.
«Сьогодні ми також повинні надати поштовх досягненню компромісу щодо нової Глобальної кліматичної угоди для того, щоб вона набула чинності у 2020 році», – заявив Порошенко.
За його словами, Україна бере активну участь у розробці цього ключового документа.
«На наш погляд, вона повинна бути заснована на кількох принципах: по-перше, нова угода повинна бути застосована для всіх країн. По-друге – диференціація в цій угоді має бути заснована на обґрунтованих економічних і соціальних показниках, а також бути гнучкою і юридично обов’язковою. По-третє – вона повинна надати ринкові і неринкові інструменти для виконання зобов’язань, і кожна країна повинна мати рівний і недискримінаційний доступ до цих інструментів», – зазначив Порошенко.
«По-четверте – угода має передбачати зміцнення міжнародного співробітництва в галузі адаптації до зміни клімату, у тому числі обмін інформацією про найкращі доступні інструменти і технології», – додав він.
Наостанок, за словами президента України, нова глобальна кліматична угода повинна бути динамічною, щоб оперативно адаптуватися до еволюції в соціально-економічному розвитку сторін, амбіцій щодо їх Очікуваного національно-визначеного внеску (ОНВВ), а також зміни клімату.
«Моя країна стала об’єктом гібридної війни, яка викликає гібридні наслідки. Ці наслідки можуть бути менш чіткими, але вони завдають великої шкоди», – зазначив Порошенко.
За його словами, одним з таких наслідків є «ризик екологічної катастрофи на Донбасі». «Підтримувані Росією терористи затопили багато шахт у цьому районі, що викликало отруєння питної води, ґрунту, флори, фауни в регіоні. Донбас став базою для російських і проросійських терористів. Унаслідок цього атмосфера забруднена вибухаючими боєприпасами і витоками хімічних та інших підприємств», – наголосив президент.
«Я вірю, що в питаннях захисту довкілля цей конфлікт не повинен залишатися без адекватної реакції з боку міжнародної спільноти», – зазначив Порошенко.