251 депутат проголосував за законопроект про внесення змін до Податкового кодексу для збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році.
Депутати намагалися ухвалили цей законопроект від ранку четверга, але численні “сигнальні” голосування були безрезультатними, а спікер постійно оголошував перерви.
“Ми зробили перший крок до тих відповідальних рішень, яких потребує країна”, – заявив Володимир Гройсман після результативного голосування на вечірньому засіданні.
Впродовж усього розгляду законопроекту голова парламентського комітету з питань податкової політики Ніна Южаніна оголошувала про зміни до закону “з голосу”, а відтак, остаточний текст ухваленого депутатами законопроекту стане відомим лише після опрацювання стенограми.
Згідно із оприлюдненим на сайті Верховної Ради текстом законопроекту і пропозиціями, озвученими Ніною Южаніною з парламентської трибуни, можна назвати такі зміни до податкової системи, що набудуть чинності у 2016 році:
- ставка податку на доходи фізичних осіб – 18% (замість нинішніх 15% і 20%), на дивіденди – 5%
- єдина ставка соціального внеску – 22% при скасуванні 3,6% ЄСВ, що утримується із зарплати працівника
- спеціальний режим оподаткування для аграріїв виглядатиме так: для рослинництва – 15% від ПДВ залишити виробнику на спецрахунку, 85% ПДВ – до бюджету, для інших сільгоспвиробників – свинарства, птахівництва – 50% на 50%, для скотарства – 80% від ПДВ залишатиметься підприємствам, 20% – до бюджету
- податок на нерухоме майно збільшується з 2% до 3% від розміру мінімальної зарплатні, а також запроваджується додатковий податок у 25 тис. грн для квартир, площа яких перевищує 300 кв. м, та будинків у понад 500 кв. м.
- з авто вартістю понад 750 мінімальних зарплат і не старші 5 років стягуватиметься податок у 25 тис. грн
- акцизи на пиво підвищуються на 100%, алкоголь – на 50%, слабоалкогольні напої – на 300%, тютюн – на 40%, паливо – 13%
- спрощена система оподаткування залишається без змін, крім того, що поріг доходів для платників третьої групи знижено з 20 до 5 млн грн
- з 1 лютого відшкодування ПДВ здійснюватиметься за двома реєстрами, у першому з яких будуть підприємства, у яких понад 40% операцій є експортними, а у другому – усі решта платників податку
- додатковий імпортний збір (5-10%, діяв у 2015 році) скасований
Крім того, депутати проголосували за “оптимізацію” соціальних видатків, яка передбачає, що індексація доходів має відбуватися, якщо інфляція перевищує 3% (нині лише 1%). На думку уряду, це дозволить оптимізувати видатки бюджету 2016 року. Водночас Рада переспрямувала14 млрд грн із бюджету поточного року на покриття дефіциту Пенсійного фонду у наступному році.
Верховна Рада також обмежила умови внесення змін до закону про бюджет.