Сьогодні, 20 січня 2016 року в конференц-залі факультету міжнародних відносин за ініціативи кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби та Центру міжнародної безпеки та партнерства відбувся круглий стіл на тему: «Зміна риторики росіян: секретний план чи початок примирення?».
У дискусії взяли участь Вадим Денисенко, народний депутат України, (Центр вивчення Росії та окупованих територій), та Олексій Кошель, голова Комітету виборців України.
Відкриваючи дискусію Директор Центру міжнародної безпеки та партнерства, Надзвичайний і Повноважний посол України професор Маркіян Мальський наголосив на важливості обговорення злободенних питань, які сьогодні ставить життя перед українським державотворенням. Особливо це стосується питань міжнародного життя та необхідності вироблення ефективних механізмів гарантування територіальної цілісності та суверенітету в умовах російської агресії на сході України та окупації РФ Криму.
Беручи слово, Вадим Денисенко окреслив основні тренди розвитку російської риторики навколо питання врегулювання російсько-українського конфлікту на сході України. При цьому він наголосив на необхідності відстеження ситуації та більш активному залученню експертного середовища до обговорення питання боротьби з проявами російської гібридної війни та адекватного реагування російської сторони на новітні виклики. Говорячи про зміну риторики російської пропаганди В.Денисенко зауважив, що перехід від звинувачень української сторони та розвішування ярликів до концепту «братніх народів» зорієнтоване на пошук вирішення радше російського витання у новому для нього ключі аніж розв’язання українського питання.
Натомість Олексій Кошель звернув увагу аудиторії на перспективи проведення виборів на окупованих територіях, що передбачені пунктами Мінських угод щодо врегулювання російсько-українського збройного конфлікту. При цьому він наголосив на необхідності розробки спеціального законодавства (закону) для регулювання технічних питань забезпечення виборчого процесу. Особливу увагу, наголосив О. Кошель, необхідно звернути увагу на захист та гарантування прав і свобод різних категорій громадян (внутрішньопереміщених осіб, ьіженців тощо) у виборчому процесі. Окремим пунктом на пордку денному стоїть питання своєрідної люстрації та недопущення до участі у виборчому процесі відверто антиукраїнських політичних сил та так званих «керівників» та працівників органів влади так званих ДНР та ЛНР.
У дискусії взяли участь студенти та викладачі факультету міжнародних відносин, експерти та журналісти. Під час дискусії піднімалися питання вибору моделі поведінки української дипломатії зокрема та зовнішньополітичної служби загалом у питанні відстоювання та захисту територіальної цілісності та суверенітету України як на сході України так і на окупованих територіях Автономної Республіки Крим. При цьому було наголошено на необхідності постійного акценту на тому, що як Луганська й Донецька так і АР Крим є невід”ємною частиною України. На думку більшості виступаючих попри окремі технічні питання виборчого законодавства та виконання Мінських домовленостей Україні слід посилювати інформаційну війну спрямовану проти російської окупаційної влади як на окупованих територіях так і за кордоном. При цьому необхідною складовою цього процесу має бути не лише використання державного ресурсу зовнішньополітичної служби, а й задіяння механізмів діяльності інститутів громадянського суспільства.
Завершуючи дискусію професор Маркіян Мальський наголосив на необхідності залучення експертного середовища до розробки зовнішньополітичних рішень та конкретних заходів дипломатичного та спеціального характеру (у сфері інформаційної та пропагандистської боротьби) та залучення молодих, не обтяжених минулими стереотипами, фахівців-міжнародників до такої діяльності.