З1 травня 2016 року у конференц-залі факультету міжнародних відносин відбулась зустріч Голови Представництва НАТО в Україні, Директора Офісу зв’язку Альянсу Олександра Віннікова з викладачами та студентами факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені івана Франка, зорганізована за підтримки Центру міжнародної безпеки та партнерства.
Пан Вінніков у короткій лекції зосередився на ключових моментах, що характеризують сучасну стратегічну ситуацію в сфері безпеки на Європейському континенті, баченні НАТО цих процесів та значенні подій в Україні для стабільності в регіоні. Безпека в регіоні, наголосив Голова Представництва, не може сприйматись як даність і НАТО зобов’язане адаптуватись і оперативно знаходити ефективні механізми відповіді на актуальні безпекові загрози. На сьогоднішній день для Європи (і відповідно НАТО, як ключового гаранта безпеки в регіоні) найбільшими викликами стали конфлікти на Близькому Сході в Сирії та на сході України. Ці конфлікти підривають стратегічну стабільність і потребують ефективного вирішення.
Характеризуючи ситуацію в Україні, пан Вінніков наголосив на тому, що позиція Альянсу чітка і незмінна: НАТО не приймає і не може прийняти факт порушення базових принципів міжнародного права з боку Російської Федерації, яка прагне до руйнування існуючого світового порядку. І цей факт є новою стратегічною реальністю. У відповідь на подібні дії НАТО припинило практичну співпрацю з РФ, хоча і зберігає контакти на вищому рівні з метою збереження платформи для діалогу і реалізації плану мирного врегулювання конфлікту на сході України. Водночас НАТО посилює свою військову присутність у Східній Європі і це є відповіддю на агресивні дії РФ.
Україна була і залишається ключовим фактором стабільності в Європі. Очікується, що на саміті країн-учасниць НАТО, який має відбутись найближчим часом в Варшаві, Альянс в чергове підтвердить свою підтримку Україні та продовжить надавати допомогу для зміцнення безпеки. Чітким сигналом такої підтримки є підвищення статусу Представництва НАТО в Україні до дипломатичного рівня. Такий крок дозволить краще координувати співпрацю Альянсу і нашої держави та відкриє нові можливості для надання допомоги в безпековому секторі. Однак, як підкреслив пан Директор, Україна також повинна робити кроки на зустріч і на практиці впроваджувати глибинні реформи, які повинні наблизити нашу державу до загальноєвропейських стандартів у всіх сферах суспільно-політичного життя.
Олександр Вінніков відповів на численні запитання молодих фахівців-міжнародників.
Директор Центру міжнародної безпеки та партнерства Надзвичайний і Повноважний Посол України професор Маркіян Мальський від імені всіх присутніх подякував пану Олександру Віннікову за візит, який став доброю нагодою безпосереднього спілкування майбутніх українських дипломатів з Представником Північно-Атлантичного Альянсу, з’ясувати роль та місце Альянсу у системі євроатлантичної безпеки та перспективи його співробітництва з Україною.