Верховна Рада України у четвер, 2 червня, остаточно затвердила закон, яким змінюються норми Конституції України щодо правосуддя. За даними, оприлюдненими на сайті парламенту, за цей закон проголосували 335 народних депутатів. Для остаточного затвердження конституційних змін необхідними були 300 голосів.
Примітно, що серед народних депутатів, які голосували “за”, 38 голосів дав “Опозиційний блок”. Також підтримали зміни, зокрема, 138 представників фракції “Блок Петра Порошенка”, 80 – “Народного фронту”, 13 – “Батьківщини”.
Відповідно до ухвалених змін, підвищується віковий ценз для обіймання посади судді – ним може бути громадянин України не молодший 30 років (раніше – не молодше 25 років). Також збільшено стаж роботи у сфері права, необхідний для призначення на посаду судді, – п’ять років (раніше три роки). У Конституції відтепер немає вимоги про те, що претендент на посаду судді має не менше ніж 10 років проживати в Україні.
Крім того, запроваджено створення Вищої ради правосуддя, що працюватиме замість Вищої ради юстиції. Повноваження Вищої ради правосуддя розширяться у порівнянні з ВРЮ, оскільки новий орган прийматиме рішення про звільнення судді з посади та переведення до іншого суду, даватиме згоду на затримання чи арешт судді, а також прийматиме рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя. Призначатиме суддю на посаду президент України за поданням Вищої ради правосуддя. Згоду на затримання і арешт судді відтепер даватиме не Верховна Рада, а Вища рада правосуддя.
Відповідно до змін до Основного закону, будь-яка особа може подати конституційну скаргу до Конституційного суду, якщо вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні у її справі закон України суперечить Конституції держави.
Також з Конституції вилучили норми, що передбачали наглядові функції прокуратури. Згідно з прийнятими змінами, ліквідується інститут “народних засідателів”.
Крім того, Конституція передбачає, що “Україна може визнати юрисдикцію Міжнародного кримінального суду на умовах, визначених Римським Статутом Міжнародного кримінального суду, проект якого вносить до Верховної Ради президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя”.
Відповідно до закону, призначення на посаду судді здійснюється президентом України за поданням Вищої ради правосуддя. Призначення на посаду судді здійснюється за конкурсом, крім випадків, визначених законом. Голову Верховного Суду обирає на посаду та звільняє з посади шляхом таємного голосування Пленум Верховного Суду в порядку, встановленому законом.
Змінами передбачено, що суд утворюється, реорганізовується і ліквідовується законом, проект якого вносить до Верховної Ради України президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя. Вища рада правосуддя складається з 21 члена, з яких десятьох обирає з’їзд суддів України з числа суддів чи суддів у відставці, двох призначає президент України, двох обирає Верховна Рада України, двох обирає з’їзд адвокатів України, двох обирає всеукраїнська конференція прокурорів, двох обирає з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ. Строк повноважень обраних (призначених) членів Вищої ради правосуддя становить чотири роки. Одна й та ж особа не може обіймати посаду члена Вищої ради правосуддя два строки поспіль.
Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України. Відповідно до закону, можуть діяти вищі спеціалізовані суди.
Змінами також передбачено, що без згоди Вищої ради правосуддя суддю не може бути затримано або утримувано під вартою чи арештом до винесення обвинувального вироку судом, за винятком затримання судді під час або відразу ж після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину. Виписано підстави для звільнення судді .
Відповідно до закону, суддя не може бути членом політичних партій, профспілок, мати представницький мандат, обіймати будь-які інші оплачувані посади, але може займатися науковою, викладацькою чи творчою діяльністю. На посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший 30 та не старший 65 років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п’ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою.
Відповідно до закону, до складу Конституційного Суду України входять 18 суддів. Президент України, Верховна Рада України та з’їзд суддів України призначають по 6 суддів Конституційного Суду України. Відбір кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України здійснюється на конкурсних засадах у визначеному законом порядку. Суддя Конституційного Суду України призначається на 9 років без права бути призначеним повторно. Без згоди Конституційного Суду суддю КС не може бути затримано або утримувано під вартою чи арештом до винесення обвинувального вироку судом, за винятком затримання судді під час або відразу ж після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до закону, прокуратуру в Україні очолює генеральний прокурор, якого призначає на посаду та звільняє з посади за згодою Верховної Ради президент України. Строк повноважень генерального прокурора становить 6 років. Одна й та ж особа не може обіймати посаду генерального прокурора два строки поспіль.
Змінами до Перехідних положень нині чинного закону передбачено, що до утворення Вищої ради правосуддя її повноваження здійснює Вища рада юстиції. Вища рада правосуддя утворюється шляхом реорганізації Вищої ради юстиції. До обрання (призначення) членів Вищої ради правосуддя цей орган діє у складі членів Вищої ради юстиції протягом строку їх повноважень, але які не можуть тривати довше, ніж до 30 квітня 2019 року. Обрання (призначення) членів Вищої ради правосуддя здійснюється не пізніше 30 квітня 2019 року.
Також повноваження суддів, призначених на посаду строком на п’ять років, припиняються із закінченням строку, на який їх було призначено. Такі судді можуть бути призначені на посаду судді в порядку, визначеному законом. Судді, які обрані суддями безстроково, продовжують здійснювати свої повноваження до звільнення або до припинення їх повноважень з підстав, визначених Конституцією України.
Зміни до Конституції щодо правосуддя набувають чинності через три місяці з дня, наступного за днем публікації відповідного закону.
У Європейському Союзі назвали важливим кроком ухвалення змін до Конституції України щодо правосуддя та очікують на проведення всеосяжної судової реформи.
Про це йдеться у заяві верховного представника Євросоюзу з питань зовнішньої політики та політики безпеки Федеріки Могеріні та єврокомісара з питань європейської політики сусідства Йоганнеса Гана.
“Ухвалення Верховною Радою України в остаточному читанні конституційних поправок, пов’язаних із судовою системою, є важливим кроком на шляху її зміцнення, підвищення її ефективності, збереження її незалежності та неупередженості, а також боротьби з корупцією”, – заявили Могеріні та Ган.
Європейські високопосадовці наголосили, що “з нетерпінням чекають на здійснення всеосяжної реформи судової системи”, яка стала можливою після сьогоднішнього голосування.
“У цьому контексті ЄС залишається прихильним підтримці української влади, щоб швидко досягти конкретних результатів. Ми сподіваємося, що сьогоднішнє голосування створить імпульс для прийняття в остаточному читанні відкладених конституційних поправок, які стосуються децентралізації та інших важливих реформ”, – наголосили вони.