Комітет у закордонних справах Європарламенту закликав схвалити пропозицію Єврокомісії щодо надання безвізового режиму Україні.
Європарламент зробив перший крок до правового оформлення пропозиції Єврокомісії щодо скасування віз між країнами шенгенської зони та Україною. Під час засідання комітету у закордонних справах, який відбувся у четвер, 7 липня, в Страсбурзі, депутати ухвалили відповідний висновок, підготовлений доповідачем комітету з українського питання, польським депутатом Яцеком Саріушем-Волським. Цей висновок адресований Комітету з питань громадянських свобод, судочинства та внутрішніх справ Європарламенту. Саме цей комітет займається також питанням скасування віз з Україною.
“Я закликаю підтримати за цей текст з ентузіазмом, бо Україна на це заслуговує”, – звернувся перед голосуванням до колег Саріуш-Вольський. Члени комітету майже одноголосно відхили поправки, в яких пропонувалося не підтримувати введення безвізового режиму з Україною, внесені французьким депутатом Жаном-Люком Шаффгаузером з групи “Європа націй і свобод” та позафракційним депутатом з Греції Георгісом Епітідеосом. Ухвалення тексту висновку щодо безвізового режиму з Україною члени комітету привітали оплесками.
“Безвізовий режим повинен бути наданий Україні якомога швидше і без будь-яких подальших затримок на знак визнання прогресу, якого вона досягла на європейському шляху”, – говориться у висновку комітету. Проте євродепутати вважають, що “для того, щоб стимулювати процес реформ в Україні, необхідно ввести моніторинговий механізм”, який дасть ЄС важелі для контролю за поступом у боротьбі з корупцією та імплементацією реформ – особливо в сфері судочинства. “Але надання безвізового режиму не слід відкладати до часу створення цього моніторингового механізму”, – зазначається в документі.
Нині серед урядів країн-челнів ЄС немає єдності щодо питання введення безвізового режиму з Україною. Передусім це пов’язано з кризою біженців. Франція та Італія наполягають на тому, аби спочатку оновити механізм призупинення дії безвізового режиму ЄС з третіми країнами, а вже після цього скасовувати візи для України.
Проте комітет у закордонних справах Європарламенту вважає, що механізм призупинення безвізового режиму “не є достатнім”, щоб врятувати ЄС від усіх можливих загроз. Як пояснюють у комітеті, цей механізм “сфокусований лише на міграційних ризиках і має бути доповненим вимогами постійно удосконалювати необхідні вимоги та критерії”, які висуває Єврокомісія третім країнам, котрі хочуть, щоб їхні громадяни вільно подорожували до Євросоюзу. Тому в комітеті переконані, що безвізовий режим для України “повинен бути наданий зараз, але із застереженням, що механізм його призупинення буде автоматично застосовуватися, щойно його методи будуть розроблені”.
На думку членів комітету у закордонних справах Європарламенту, після Євромайдану Україна стала на шлях докорінних реформ, “маючи на меті створити справжню демократичну політичну систему і економіку, яка належно функціонує”. Успіх цих реформ дасть змогу Україні перетворитися з “пострадянської країни на європейську державу”. Доповідач називає зусилля української влади у проведенні реформ “безпрецедентними”, проте наголошує, що їх необхідно повною мірою втілити в життя. “Це те завдання, яке ще далеке від завершення”, – констатується в документі, підготовленим Саріушем-Вольським.
У звіті також наголошується, що надання безвізового режиму буде “визнанням зусиль і успіхів” України у виконанні вимог Плану візової лібералізації Єврокомісії. “Це також стане символічною і предметною підтримкою ЄС України та її громадян” – говориться в документі.
Тепер свої рекомендації щодо “безвізу” з Україною має підготувати профільних комітет з питань громадянських свобод, судочинства та внутрішніх справ Європарламенту. Доповідачем з цього питання призначено євродепутатку від Болгарії Марію Габріел. Проте незабаром Європарламент розійдеться на літні канікули, тому питання візової лібералізації з Україною комітет розгляне не раніше вересня.