Державний секретар США Джон Керрі 7 липня в рамках офіційного візиту в Україну зустрівся з президентом Петром Порошенком.
Президент Петро Порошенко зазначив, що візит Державного секретаря США Джона Керрі засвідчив підтримку України з боку США, довіру та ефективну координацію між Києвом та Вашингтоном.
“Безперечно, ми не обійшли увагою тему надання гарантій безпеки Україні з боку США на фоні Будапештського меморандуму. Для українського народу важливо відчувати, що у протистоянні складним зовнішнім викликам з нами поруч стоїть потужний стратегічний партнер”, – наголосив Петро Порошенко на брифінгу для представників ЗМІ за результатами зустрічі з Держсекретарем США. Україна розраховує, що Конгрес та нова Адміністрація США і надалі сповідуватимуть принцип наступництва та ефективної підтримки української держави.
Глава держави підкреслив: «У контексті протидії безпековим викликам ми відзначили, що США є і залишаються ключовим союзником України на міжнародній арені. Нас об’єднують спільні цінності та розуміння, що цивілізований світ тільки разом може ефективно протистояти спробам дестабілізувати глобальну систему міжнародної безпеки та співробітництва».
Петро Порошенко та Джон Керрі детально обговорили питання російської агресії проти України, ситуації на Донбасі і в анексованому Росією Криму. «Існує повне розуміння, що Росія та підтримувані нею бойовики несуть виключну відповідальність за пробуксовування мирного процесу на Донбасі. Ми, українці, віддані імплементації Мінських домовленостей, які вважаємо дорожньою картою для мирного врегулювання на Донбасі», – наголосив Петро Порошенко. Президент додав: «Ми наголошуємо, що не може бути дієвого врегулювання без забезпечення сталої і всеохоплюючої безпеки. Впевнені, що безпековий компонент є одним з ключових компонентів Мінських домовленостей і ми наполягаємо на його втіленні в життя».
У свою чергу, Державний Секретар США Джон Керрі наголосив на тому, що його країна уважно стежить за ситуацією на сході України та вимагає повного виконання Мінських домовленостей: реального припинення вогню, необмеженого доступу ОБСЄ до усієї території Донбасу, включно з кордоном, звільнення заручників, виведення усіх військових сил та техніки. «Якщо Росія не виконає всі свої зобов’язання з деескалації, тоді санкції залишаються в силі. Так само аналогічно стосовно Криму», – підкреслив він. При цьому Джон Керрі ще раз наголосив, що США не визнають анексію Росією українського півострова. Він також запевнив у підтримці зусиль української влади у виконанні Мінських домовленостей.
Президент подякував за принципову позицію США у питанні суверенітету, територіальної цілісності України, включно з питанням Криму. «Це позиція держави, яка дійсно відчуває відповідальність за гарантування верховенства принципів та норм міжнародного права. Порушення базових засадничих принципів післявоєнного світоустрою не можуть і не будуть толеруватися», – зазначив Глава Української держави.
Петро Порошенко та Джон Керрі обговорили україно-американську співпрацю в оборонній сфері. «Ми відзначили важливість нашої співпраці в питаннях посилення обороноздатності України. Допомога США в реформуванні Збройних Сил України, в постачанні спорядження і техніки, спільні навчання та тренінги є дуже важливим етапом в побудові ефективної співпраці та координації в оборонній сфері», – зазначив Глава Української держави, висловивши сподівання на подальше посилення такого співробітництва.
Джон Керрі відзначив значні позитивні зміни, які відбулися в Україні за останній рік, наголосивши на створенні нової поліції, нового Національного антикорупційного бюро та підвищення прозорості в урядуванні, конституційних змінах щодо системи правосуддя, реформі державної служби, проведенні інших реформ. Він також наголосив на значних позитивних зрушеннях в енергетиці.
За результатами зустрічі з Президентом Петром Порошенком Держсекретар США зазначив представникам ЗМІ: «Завдяки важким рішенням, які прийняв Президент Порошенко, економіка в Україні зростає».
Джон Кері подякував Президентові Петру Порошенко та його команді за наполегливість та відданість реформам і відзначив позитивні зміни в системі Генеральної прокуратури, проведенні серйозної антикорупційної діяльності, руйнуванні олігархічного ярма, зміцненні банківської системи та поліпшенні інвестиційного клімату в Україні.
«В будь-якій країні світу, в будь-який час – це величезний порядок денний і величезні досягнення. Але враховуючи ситуацію і певні виклики з точки зору безпеки у вашій країні – це вражає навіть більше, доводячи досягнення українського народу. Україна безперечно просувається вперед», – сказав Джон Керрі.
Під час спільної прес-конференції Президент України та Державний Секретар США відзначили дієвість взаємодії між країнами у створенні ефективної системи боротьби з корупцією в Україні. «Вдячні американським партнерам за постійну увагу до України в ці складні часи – за потужну експертну допомогу, потужну фінансову допомогу, яку ми отримуємо з Вашингтону, і це відіграє важливу роль у відновленні економічної стабільності та зростання, а також проведенні реформ», – зазначив Петро Порошенко.
Президент також нагадав, що Україні «з нуля» вдалося побудувати нову систему антикорупційних органів. Нові інститути вже демонструють ефективну роботу, зокрема нещодавнє затримання співробітників прокуратури, заступника голови ОДА, чиновників в Уряді. «Впевнені в тому, що це лише початок рішучої боротьби з корупцією, для якої немає і не повинно бути “своїх” та “чужих”. Ніякого «даху» для корупціонерів не буде», – наголосив Глава Української держави.
Петро Порошенко зазначив, що сьогоднішні переговори були ефективними та підтвердили широке змістовне наповнення україно-американського стратегічного партнерства – від співпраці в сфері реформ до спільної протидії в сфері безпеки.
Українська сторона також сподівається на підтримку США у питанні судової реформи, яка буде відбуватись при активному залученні громадянського суспільства, проведенні прозорих конкурсів та формуванні нового Верховного Суду.
Президент Петро Порошенко під час спільної прес-конференції з Державним секретарем США Джоном Керрі зазначив, що Україна очікує, що після зустрічей на високому рівні у Варшаві, де відбудеться Саміт НАТО, буде напрацьовано механізми, які змусять Росію до виконання Мінських домовленостей.
Глава Української держави повідомив, що у столиці Польщі заплановано засідання Комісії Україна -НАТО на найвищому рівні та зустріч в унікальному форматі – країн великої п’ятірки: США, Німеччини, Франції, Британії та Італії та України, за принципом, як це відбувалося в Уельсі у 2014 році.
“В Україні очікують, що за результатами зустрічей у форматі Саміту НАТО, комісії Україна-НАТО, і у форматі Велика п’ятірка плюс Україна ми скоординуємо заходи подальшого забезпечення примусу Росії до повної імплементації Мінських домовленостей та початку деокупації Криму. Адже ми продовжуємо наполягати на започаткуванні міжнародного механізму деокупації півострова”, – сказав Президент.
Глава держави зазначив, що основою всіх перемовин є солідарність і спільна відповідальність, а зустрічі у такому форматі – є підтвердженням обопільного інтересу до зміцнення особливого партнерства.
“Завдяки цьому і до тепер зберігається єдність міжнародної спільноти щодо необхідності збереження санкційного тиску на Росію. Це не є покарання, це мотивація Росії для того, щоб повністю імплементувати Мінські угоди. Передусім для того, щоб Росія і надалі була за столом переговорів та нарешті розпочала виконувати взяті на себе зобов’язання”, – наголосив Петро Порошенко.
Президент також висловив сподівання на продовження співробітництва України і Сполучених Штатів у контексті реалізації програм щодо реформування сектору оборони і безпеки нашої держави задля приведення вітчизняних Збройних Сил у відповідність до стандартів НАТО, як це зазначається у Стратегічному оборонному бюлетні.
За словами Глави держави, під час зустрічей обговорюватимуться не лише безпекові аспекти. На зустрічі Комітету обговорюватимуться питання підтримки реформ в Україні, зокрема проведення суддівської реформи, реформ митного сектору, державної фіскальної служби, підтримки антикорупційних кроків України, енергозабезпечення і інші напрямки.
“Але наголошую – це саміт НАТО, тому першочергова увага буде приділена питанням безпеки, розширення оборонної співпраці, військово-технічної співпраці і велика кількість напрацювань вже існує і думаю, що вона буде реалізована під час Комісії. Головне – ми очікуємо на підтримку Альянсу, ми очікуємо, що ті позиції, які були задекларовані під час Бухарестського саміту, ключовою з яких є те, що двері НАТО відкриті для будь-якої європейської країни, залишаються сталими”, – підкреслив Петро Порошенко.
Держсекретар США Джон Керрі, у свою чергу, зазначив, що Комісія Україна-НАТО зустрічатиметься на рівні голів держав, що є важливим. “Вони мають прийняти повномірний пакет допомоги, який консолідує допомогу НАТО у створенні нових спроможностей українських Збройних Сил. Також НАТО вітає український прогрес у реформуванні, зокрема щодо цивільного керівництва у Збройних Силах і подальшому просування до стандартів НАТО”, – сказав Джон Керрі.
Джон Керрі також зазначив, що США є прибічником політики відкритих дверей у вітанні нових членів НАТО, коли вони до того готові. Держсекретар США висловив думку, що Україні ще треба багато чого зробити у реформуванні оборони і забезпеченні взаємосумісності з військами НАТО. Водночас, він ще раз високо оцінив останні зусилля нашої держави в реформуванні оборони, що є ознакою демократичного процесу і важливим елементом намірів поглиблення співпраці з Альянсом.
”Сполучені Штати є прибічником політики відкритих дверей і вітатимуть нових членів, коли вони будуть готовими. Як президент Порошенко зі свого боку сказав на декількох різних заходах: перед Україною стоїть довгий шлях для модернізації та реформування сектору безпеки, та посилення сумісності з НАТО, що буде частиною обговорення, яке відбудеться в рамках засідання Комісії НАТО-Україна”, – сказав Керрі. При цьому він наголосив, що Порошенко та Україна, ”ще не прийняли рішення щодо подання заявки на членство у НАТО”.
“У Варшаві США продовжать роботу з Німеччиною та Францією для того, щоб накреслити напрямок з президентом Петром Порошенком та його командою для забезпечення того необхідного рівня безпеки, який надасть можливість провести вибори, а по інших аспектах Мінська – просунутися далі”, – наголосив Керрі. Джон Керрі також заявив, що найшвидший шлях до врегулювання ситуації на Донбасі полягає у повному виконанні Мінських угод. Він підкреслив, що не повинно бути сумнівів щодо тих вимог, які необхідні для їх виконання. За словами Керрі, йдеться про справжній режим припинення вогню на лінії зіткнення, про необмежений доступ місії ОБСЄ до всіх районів Донбасу, включаючи українсько-російський кордон, про повернення всіх заручників, про вільні та справедливі вибори на Донбасі, які відповідають стандартам ОБСЄ та українській Конституції, про виведення всього іноземного озброєння та сил. “І в кінцевому підсумку повернення Україні суверенітету в межах її міжнародно визнаного кордону”, – наголосив Джон Керрі.
США мають намір виділити Україні 23 мільйонів доларів гуманітарної допомоги для постраждалих від військових дій на Донбасі, – повідомив заявив державний секретар США.
Петро Порошенко подякував Джону Керрі за принципову позицію США у питанні суверенітету, територіальної цілісності України, включно з Кримом та постійну увагу, яка надається Україні. “За постійну підтримку, яку ми відчуваємо з вашого боку, з боку Уряду США, за дуже вчасний візит і за конструктивні та ефективні переговори, які ми щойно мали, у дусі зміцнення стратегічного партнерства між Україною та США”, – сказав Президент зауваживши, що візит Держсекретаря США в Україну напередодні Варшавського саміту НАТО є дуже символічним.
За матеріалами прес-служби президента України.