Сто років тому – 22 січня 1919 року – було проголошено Акт Злуки. Це була одна з найвизначніших подій доби Української революції 1917–1921 років. Ухвалення цього документа означало об’єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки.
Акт Злуки спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу. Він став могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної консолідації, свідченням про становлення нації, а ідея соборності українських земель набула державного статусу. Об’єднання мало і практичний аспект, адже обидві держави потребували концентрації збройних сил та взаємної допомоги для захисту своїх територій. Об’єднання УНР і ЗУНР стало моделлю цивілізованого і демократичного збирання територій в єдиній суверенній державі. Консолідація базувалася на таких принципах, як історичне самоусвідомлення спільності, ідеали свободи і незалежності, добровільне волевиявлення, опора на власні політичні і матеріальні ресурси.
Офіційним державним святом День Соборності України став тільки в 1999 році після підписання президентом Леонідом Кучмою відповідного указу. Деякий час, з 30 грудня 2011 року, в цей день відзначався “День Соборності і Свободи України” – своїм указом тодішній президент Віктор Янукович переніс День Свободи з 22 листопада і об’єднав з Днем Соборності. Цей указ було скасовано 13 листопада 2014 року президентом Петром Порошенком.
У День Соборності головною традицією є побудова “живого ланцюга”. Найперший такий ланцюг українці створили 21 січня 1990 року. Тоді “живий ланцюг”, в якому взяли участь 450 тисяч осіб, зв’язав Івано-Франківськ, Львів і Київ. Традиція прижилася і щороку повторюється в багатьох містах України.
В останні роки “живий ланцюг” влаштовують в Києві на мосту Патона, символічно з’єднуючи береги Дніпра. Урочисті заходи відбуваються в різних містах України. Цього року в Києві за участю керівництва держави пройде церемонія покладання квітів до пам’ятників Тарасу Шевченку та Михайлу Грушевському, а також на Софійській площі відбудеться святковий захід до 100-річчя проголошення Акта Злуки.