Верховна Рада України закріпила у Конституції курс України на Європейський Союз та НАТО. За прийняття законопроекту №9037 у цілому на засіданні 7 лютого проголосували 334 депутати.
Прийняття рішення зустріли оплесками. “Це незворотність нашого європейського вибору, це початок справжньої євроінтеграції. Україна буде в ЄС і НАТО”, – заявив після голосування спікер ВР Андрій Парубій.
Президент Петро Порошенко перед голосуванням назвав 7 лютого історичним днем.
“Сьогодні історичний день, коли в Конституції буде закріплено як зовнішньополітичні орієнтири рух України до ЄС і НАТО. НАТО – це про безпеку, не лише про військову, а і про безпеку громадянина, безпеку на вулицях, верховенство права. Зараз у Кремлі дуже уважно спостерігають за діями Верховної Ради. Не дочекаєтесь – не буде у вас радості. І Верховна Рада сьогодні продемонструє єдність, яку демонструє останні 4 роки”, – сказав Порошенко.
Згідно з пояснювальною запискою, закріплення на конституційному рівні правової визначеності курсу України на членство в ЄС і НАТО “мобілізуватиме українське суспільство і українську владу та сприятиме реформам, спрямованим на досягнення критеріїв повноправного членства в ЄС і НАТО”.
Відзначається, що реалізація закону не потребуватиме додаткових видатків з бюджету та не потребує проведення всеукраїнського референдуму.
“Прийняття Закону сприятиме реалізації європейського та євроатлантичного вибору через розширення та поглиблення співробітництва України з Європейським Союзом та Організацією Північноатлантичного договору аж до набуття повноправного членства, зміцненню національної безпеки нашої держави, матиме наслідком гарантію її суверенітету і територіальної цілісності”, – йдеться в пояснювальній записці.
Зокрема, прийняттям закону нардепи доповнили преамбулу Конституції словами про підтвердження “європейської ідентичності українського народу і незворотність європейського та євроатлантичного курсу України”, а статті Основного закону словами, що до повноважень президента, Верховної Ради Кабміну належать також забезпечення реалізації курсу на набуття повноправного членства України в ЄС і НАТО.
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
22 листопада 2018 року Верховна Рада попередньо схвалила законопроект №9037 про внесення змін до Конституції, які затверджують курс України в ЄС і НАТО.
Голова литовського зовнішньополітичного відомства Лінас Лінкявичус відзначив у своєму Твіттері: «Гарна новина. Верховна Рада України проголосувала за конституційні зміни, закріпивши інтеграцію України до ЄС та НАТО. Рішення, що втілює майбутній напрямок, за який стояли люди на Майдані. Ми твердо виступаємо за те, щоб Україна незворотно йшла євроатлантичним шляхом».
Коментуючи зміну стратегічного курсу України, закріплену в Конституції, Європейський союз заявляє, що країни мають право змінювати свою Конституцію та визначати свої стратегічні цілі. Про це українським змі заявив речник Представництва ЄС в Україні. В цій установі також нагадали про необхідність повної імплементації Угоди про асоціацію з Україною, та зазначили, що просування шляхом реформ і процес гармонізації норм Євросоюзу сприяє поступовій економічній інтеграції України та поглибленню політичної асоціації зі співдружністю.
Тим часом у НАТО кажуть, що визнають прагнення України до членства в Альянсі і також наголошують на потребі продовжувати реформи.
«Ми визнаємо прагнення України приєднатися до Альянсу, і солідарність НАТО з Україною є твердою», – заявили в НАТО, коментуючи голосування у Верховній Раді щодо поправок для закріплення курсу на євроатлантичну інтеграцію України в своєму основному законі.
«Ми вітаємо прогрес, досягнутий у здійсненні реформ, і закликаємо Україну продовжувати шлях реформ. Це має вирішальне значення для процвітання та миру в Україні та для стабільності в євроатлантичному регіоні», – йдеться у коментарі представника Альянсу, зробленому українській пресі.