Німеччина, Франція та Іспанія домовилися про створення спільного європейського винищувача нового покоління. Відповідну рамкову угоду міністерки оборони трьох країн Урсула фон дер Ляєн, Флоранс Парлі та Маргарита Роблес підписали в понеділок, 17 червня, на полях авіасалону в Ле Бурже в присутності французького президента Еммануеля Макрона, повідомляє агенція AFP. Сьогодні Іспанія офіційно приєдналася до проєкту, який в 2017 році ініціювали ФРН та Франція.
На авіасалоні була представлена перша модель майбутнього винищувача. Провідну роль у проєкті відіграватимуть компанії Airbus та Dassault Aviation. Нові бойові літаки мають замінити старі літаки Tornado і Eurofighter Бундесверу, а також винищувачі Rafale французьких ВПС.
Перший випробувальний політ заплановано на 2026 рік. Окрім винищувачів, також мають бути розроблені дрони. Плани щодо створення нового винищувача обговорювалися вже кілька років.
Так звана система ведення повітряних боїв майбутнього (Future Combat Air System, FCAS) має бути готова до бойового використання до 2040 року. На відміну від європейських винищувачів Eurofighter Typhoon, йдеться не тільки про окремі бойові літаки, а про цілу систему, що включає також супроводжуючі загони безпілотників, флагманські і патрульні літаки, наземні станції і супутники. Весь комплекс систем має обмінюватися даними в режимі реального часу. Загальна вартість проекту оцінюється в суму до 50 мільярдів євро.
Тільки на розробку концепції Німеччина і Франція виділили по 32,5 мільйони євро. В рамках цього дослідження до кінця 2020 року передбачається скласти детальний план того, що буде входити в нову систему. Керівництво проектом здійснює Франція. Міністерство оборони в Парижі в рамках проекту укладатиме окремі угоди з промисловістю. При цьому залишається незрозумілим розподіл частин проекту між окремими країнами.
Французький та німецький уряди планують інвестувати в проєкт нового бойового літака до 2025 року чотири мільярди євро, Франція внесе 2,5 мільярда євро, повідомляє агенція Reuters. У Німеччині проєкт створення винищувача критикують представники Лівої партії, які вважають його занадто дорогим та марним витрачанням коштів. Проти нього виступає також і екологічна організація Greenpeace.