Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг розпочав процес обговорення, як посилити Північноатлантичний альянс і зробити його здатним відповідати на виклики завтрашнього дня. “Сьогодні я щасливий запустити обговорення “НАТО-2030”, – заявив Столтенберг у понеділок, 8 червня, виступаючи у штаб-квартирі Альянсу в Брюсселі.
“Це можливість подумати, де ми бачимо наш Альянс за 10 років, і як він продовжить тримати нас у безпеці у більш непевному світі”, – зазначив генсек. “Моє бачення “НАТО-2030″ – це не перезапуск НАТО. Йдеться про те, як посилити наш і так сильний Альянс”, – наголосив Столтенберг.
«Перше – нам потрібний потужний військовий Альянс, щоб захистити наші демократії і продовжувати успішно змагатися у більш конкурентному світі. Поки ми фокусуємо увагу на боротьбі з пандемією, загрози нікуди не зникли, скоріше навпаки. Коли ми дивимося у 2030 рік, то маємо продовжувати інвестувати у наші збройні сили та у сучасні військові спроможності. Вони гарантували нам безпеку понад 70 років і роблять це зараз. Безпека – це основа нашої заможності зараз і в майбутньому», – наголосив Столтенберг.
Він зауважив, що військова сила є лише частиною відповіді на питання щодо майбутнього НАТО, адже союзники мають ширше використовувати політичний потенціал та відкрито обговорювати всі проблеми, що впливають на спільну безпеку, навчитися швидко і системно досягати консенсусу.
За словами генсека політичний характер НАТО передбачатиме використання ширшого набору інструментів, військових, невійськових, економічних і дипломатичних. Такий широкий підхід особливо важливий для забезпечення стійкості демократичних суспільств.
Наголошуючи на важливості «глобального» НАТО, Столтенберг зауважив, що саме Альянс на сьогодні залишається єдиною платформою, яка на щоденній основі зводить разом Північну Америку і Європу. За його словами, НАТО пропонує інструменти для відкритої дискусії та широких консультацій, але союзникам потрібно проявити політичну волю, щоб використовувати ці наявні інструменти більш ефективно, у процесі ухвалення рішень та у діях заради спільної безпеки.
Столтенберг також зауважив, що нові явища, такі, як підйом Китаю, створюють зсуви у глобальному балансі сил та посилюють міжнародну конкуренцію. Це підштовхує НАТО до більш глобальних підходів з урахуванням того, що Альянс має 30 союзників з обох сторін Атлантики, об’єднує майже мільярд людей, на країни-союзниці припадає половина військової та економічної потужності світу.
«Йдеться не про глобальну присутність, але саме про глобальний підхід… Коли ми дивимося у перспективу 2030 року, нам потрібно навіть тісніше працювати з країнами, які близькі до нас за думками, такими як Австралія, Японія, Нова Зеландія, Південна Корея. Це потрібно, щоб захистити глобальні правила та інституції, які оберігали нашу безпеку десятиліттями, щоб встановити норми і стандарти у космосі та у кібернетичному просторі, у новітніх технологіях та у контролі над озброєнням. Ми будемо спиратися на світ, який побудований на свободі та демократії, але не на залякуванні та корозії… Наші цінності – основа нашої єдності і сили», – наголосив Столтенберг.
За словами Столтенберга, пандемія коронавірусної хвороби COVID-19 тільки посилила напруження у сфері безпеки в світі. Серед конкретних викликів він передусім назвав РФ: “Росія не послаблює свою військову діяльність”. На другому місці він назвав терористичні організації, зокрема “Ісламську державу”. “Посилення Китаю принципово змінює баланс сил у світі”, – додав Столтенберг.
Завдання посилити НАТО генсеку дали глави держав і урядів країн Альянсу на своїй зустрічі в грудні 2019 року. У цьому йому допоможе група з 10 експертів на чолі з ексміністром внутрішніх справ ФРН Томасом де Мезьєром і колишнім американським дипломатом Уессом Мітчеллом. Результати обговорення Столтенберг представить на наступному саміті НАТО, запланованому на 2021 рік.