США і Росія оголосили про узгодження плану про умови і термін припинення військових дій у Сирії.
“США і Росія … пропонують припинити військові дії з 00:00 годин за дамаскським часом 27 лютого 2016 року. Припинення бойових дій має торкнутися тих сторін сирійського конфлікту, які вказали на свою прихильність до угоди і прийняли її умови”, – ідеться у спільній заяві США і Росії, яку поширив американський держдепартамент.
Під цю угоду не потрапляють “Ісламська держава”, “Фронт ан-Нусра” та інші організації, які Рада Безпека ООН визнала терористичними, сказано в заяві.
“Якщо програма буде реалізована і дотримуватися, припинення вогню не тільки призведе до зниження насильства, а й забезпечить розширення постачань терміново необхідних гуманітарних вантажів в обложені райони”, – прокоментував домовленість держсекретар США Джон Керрі.
За його словами, це також “підтримає політичний перехід до зміни уряду, яке буде відповідати сподіванням сирійців”. Білий дім повідомив, що Барак Обама зателефонував Володимиру Путіну і обговорив з ним угоду про перемир’я в Сирії.
У коментарях Путіна, які передають російські агентства, домовленості по Сирії названі реальним кроком до зупинки кровопролиття. “Росія проведе необхідну роботу з Дамаском, Москва розраховує, що США проведуть таку роботу з підтримуваними ними угрупованнями”, – наводить заяву Путіна ТАСС.
За словами російського президента, до полудня 26 лютого всі сторони конфлікту повинні підтвердити свою прихильність припинення вогню. Путін також повідомив, що американські і російські військові спільно визначать території на картах, де вогонь припиниться.
Водночас він наголосив, що удари по терористичних організаціях у Сирії будуть продовжені. Передбачається, що перемир’я дозволить налагодити переговори між сирійськими повстанцями та урядом Башара Асада.
Водночас аналітики, знайомі з ситуацією в регіоні, висловлюють скептицизм з приводу ефективності майбутнього перемир’я. Попередня спроба оголосити припинення вогню виявилася безуспішною.
12 лютого на переговорах за участі російського міністра Лаврова та його американського колеги Керрі у Мюнхені було підписано угоду про припинення бойових дій. Вона мала вступити в силу не пізніше 19 лютого, але цього не відбулося. Відтоді у Сирії тривали військові дії.
У неділю в результаті вибухів у Хомсі в Дамаску загинули понад 140 осіб. Усього в цьому конфлікті загинули близько 250 тисяч сирійців. Близько 11 мільйонів були змушені залишити домівки, 4 мільйони виїхали в інші країни, зокрема Європу.