На переговорах у “нормандському форматі” в Мінську досягнуто лише невеликого прогресу, заявив після завершення зустрічі глав МЗС України, Німеччини, Франції та Росії німецький міністр Франк-Вальтер Штайнмаєр. За його словами, погоджено подальше відведення військ від лінії розмежування ан Донбасі, а також домовлено про здійснення до кінця цього року обміну великої кількості полонених. Німецький міністр уточнив, що кількість зон для відведення військ збільшиться від трьох до семи, а Червоний Хрест отримає доступ до полонених і організовуватиме обмін ними.
Водночас міністри не змогли домовитись щодо “дорожньої карти” втілення угод, підписаних у Мінську в лютому 2015 року щодо врегулювання конфлікту на Сході України. “Сьогодні з цим знову було важко”, – наголосив міністр закордонних справ Німеччини Штайнмаєр після чотиригодинних переговорів.
“Залишається багато відкритих питань, але цього вечора було відчутним бажання як з боку Росії, так і України, щоб ця робота не тільки продовжувалася, але й по можливості була доведена до кінця”, – пояснив Штайнмаєр.
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що в обговоренні «дорожньої карти» з Росією немає згоди щодо всіх принципових питань.
«Немає згоди щодо всіх принципових питань, зокрема щодо контролю і ефективного моніторингу ОБСЄ неконтрольованої ділянки кордону…немає згоди щодо виведення російських військ і зброї, і бажання це робити прямо зараз і ми фактично не порушили питання, як забезпечити безпеку виборів…», – сказав Клімкін після зустрічі глав МЗС в «нормандському форматі».
«Тобто всі ключові питання, ми по них, на жаль, дуже коротко пройшлися, залишаються дискусійними», – додав міністр.
Щодо дорожньої карти врегулювання ситуації на Донбасі, то Павло Клімкін звинуватив Росію, що саме вона «не хоче робити кроки з передачі окупованого Донбасу під контроль міжнародного товариства, ОБСЄ, не здійснює кроки з питань безпеки та вирішення гуманітарних проблем».
«Оскільки російська сторона не погоджується на ключові пріоритети, у нас залишається фундаментальна різниця в баченні цієї дорожньої карти. Те, що хоче російська сторона, – це, фактично, легітимізувати свій протекторат або колонію на Донбасі», – наголосив Клімкін.
Делегація України разом із європейськими партнерами наполягали на доступі до українських бранців, заявив керівник МЗС України.
«Говорити про якісь багатообіцяючі результати ми, на жаль, не можемо. Але якщо нам вдасться хоча б самим найближчим часом досягти гуманітарного доступу з боку Червоного Хреста, міжнародних гуманітарних організацій, якщо нам вдасться хоча б якимось чином зробити результативними дискусії щодо обміну, і ми сказали, що готові на будь-яку опцію, щоб звільнити з окупованого Донбасу наших вояків, наших героїв», – зазначив Павло Клімкін.
Він також заявив, що за останній місяць на українських вояків росіянами та місцевими бойовиками було випущено 132 тонни снарядів, які перетнули неконтрольовану частину кордону з Росією.
Оскільки не було загального брифінгу міністрів закордонних справ, то зрозуміло, що не було спільної позиції та якоїсь згоди. Єдине про що домовилися – продовжувати діалог, в тому числі в рамках Тристоронньої контактної групи у Мінську.
В ході цієї зустрічі міністр закордонних справ України Павло Клімкін пред’явив чергові докази російської агресії проти України. Зокрема, він показав фото безпілотника “Орлан-10”, що належить збройним силам РФ та здійснює польоти над Україною. Стартова позиція безпілотника була в місті Єйськ на території Росії.