2 грудня 2016 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася конференція «Стратегічне партнерство в час кризи», присвячена 25-річчю визнання Республікою Польща суверенності та незалежності України. Участь у заході взяли Президент Республіки Польща (2010-2015 рр.), почесний доктор Львівського університету Броніслав Коморовський, Ректор Університету, професор Володимир Мельник, а також представники місцевої влади, дипломати, викладачі та студенти.
Конференція зорганізована Факультетом міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка і Центром міжнародної безпеки та партнерства за підтримки Варшавського, Люблінського та Опольського університетів (Республіка Польща), Інституту Броніслава Коморовського та Української Асоціації зовнішньої політики.
З вітальним словом до присутніх звернувся Ректор Університету, професор Володимир Мельник, наголосивши, що «українське суспільство високо цінує роль Республіки Польща та її інтелектуалів у захисті наших національних інтересів, розумінні тих проблем, які виникають на шляху українського суспільства до Європейського Союзу».
Ректор відзначив важливість співпраці між українським та польським суспільством, підкресливши, що досвід, який є у взаємовідносинах України та Польщі – «яскравий приклад побудови європейських цивілізованих стосунків між державами».
«Рік, що минає, став часом випробування для наших відносин, періодом, коли травматичне минуле намагалося визначати можливість побудови наших добросусідських стосунків. Проте, я переконаний, що нам вдалося подолати більшість розбіжностей і, об’єднані спільними християнськими цінностями, ми будемо зміцнювати наші добрі взаємовідносини на принципах розуміння і поваги. Комунікація, спільні проекти і добра робота дасть нам можливість будувати успішне польсько-українське європейське майбутнє», – наголосив Володимир Мельник.
На символічності проведення конференції саме 2 грудня акцентував увагу голова Львівської ОДА Олег Синютка, відзначивши, що саме Польща стала першою країною, яка рівно 25 років тому, 2 грудня 1991 року офіційно визнала незалежність України.
«Історія свідчить, що разом ми можемо ефективно протистояти нашим недругам. І одна формула має бути чинною на всі віки: «Не буде незалежної України без незалежної Польщі. І не буде вільної Польщі без вільної України», – наголосив Олег Синютка.
Учасників конференції привітали також голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин та мер Львова Андрій Садовий. Представники місцевої влади відзначили вагомий особистий внесок Броніслава Коморовського у розвиток українсько-польських відносин, а також його розуміння пріоритетності політики добросусідства між країнами.
Керівник представництва МЗС України у м. Львові Вячеслав Войнаровський відзначив важливу роль постаті Броніслава Коморовського у вирішенні проблем України на міжнародному рівні й висловив вдячність за допомогу нашій державі.
Генеральний Консул Республіки Польща у Львові Вєслав Мазур привітав учасників конференції й наголосив, що його держава першою визнала незалежність нашої країни і сьогодні, у час формування нової політичної культури і трансформацій, які переживає наша держава, Польща продовжує підтримувати Україну і відстоювати її територіальну цілісність.
«Рівно 25 років тому, у цей день наша держава отримала перше міжнародне визнання як суб’єкт світової політики, – йшлося у вітальному слові Надзвичайного і Повноважного Посла, професора, завідувача кафедри міжнародних відносин та дипломатичної служби Маркіяна Мальського.
Дипломат підкреслив: «Саме в українсько-польських відносинах можна простежити яскравий феномен, своєрідний концепт, який демонструє Європі й усьому світові характер і спосіб наших відносин – це стратегічне партнерство в умовах кризи глобальної міжнародної системи».
Особливу увагу Маркіян Мальсьский закцентував на непересічності особистості Президента Броніслава Коморовського і його впевненій позиції щодо українсько-польських відносин.
Надалі, конференція продовжила роботу у форматі пленарного засідання, під час якого Президент Республіки Польща (2010-2015 рр.), Почесний доктор Львівського університету Броніслав Коморовський виступив із доповіддю «Європейський вимір польсько-українського стратегічного партнерства: здобутки, виклики, перспективи».
Учасники конференції також працювали у секціях за такими напрямами: «Польща – європейський адвокат України: зміна контексту чи перегорнута сторінка» та «Системна трансформація: польський досвід vs українські реалії».
Відкриваючи засідання першої секції, декана факультету міжнародних відносин, професор Маркіян Мальський наголосив на необхідності дискусії та висловлювання експертних оцінок для кращого розуміння феномену стратегічного партнерства як довготривалого співробітництва яке з кожним роком міцніє і “стратегічного партнерства при якому стратегічний партнер в особі Росії стає стратегічним ворогом”.
Виступаючи перед учасниками радник президента РП Б.Коморовського із міжнародного співробітництва, професор Варшавського університету Р.Кузняр звернув увагу присутніх на особливостях розвитку українсько-польського партнерства, яке “вкладається” у стратегічні орієнтири польської зовнішньої політики. Продовжуючи думку професора Кузняра про важливість поглиблення українсько-польської співпраці у різних галузях співробітництва професор А.Шептицький звернув увагу на трансформацію зовнішгньополітичних підходів сучасної Польщі, хоча висловив надію, що процес примирення, котрий став актуальною політичною проблемою повинен вийти на новий якісний рівень.
У роботі секційного засідання взяли участь професор Варшавського університету К.Зайончковський, професор Університету Марії Кюрі-Склодовської Марек Пєтрась, Професор Чернівецького національного університету ім.Ю.Федьковича Ю.Макар, професор кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Львівського національного університету імені Івана Франка Б.Гудь
З доповідями у другій секції виступили професор університету у Любліні Валентин Балюк, професори факультету міжнародних відносин Львівського національного університету Василь Репецький та Наталія Антонюк, а також доцент Юрій Біленко, які у своїх виступах торкнулися галузевого співробітництва між Україною та Польщею.
За матеріалами Прес-центру Львівського національного університету імені івана Франка.