Проблематика транскордонної безпеки була в центрі уваги обговорення учасників науково-практичної конференції “Транскордонна безпека: політико-правовий, соціально-економічний, гуманітарний та екологічний вимір”, що відбулася у п’ятницю, 21 квітня на факультеті міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка. Співорганізаторами заходу виступили Центр міжнародної безпеки та партнерства факультету міжнародних відносин Львівського університету та Навчально-науковий інститут психології та соціального захисту Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.
Відкриваючи конференцію, доцент кафедри міжнародних відносин Олександр Кучик наголосив на важливості проблематики конференції з огляду на сучасні процеси у міжнародних відносинах. Транскордонна безпека стає одним з ключових елементів побудови регіональної та глобальної системи безпеки. З огляду на це, поєднання різних підходів до вивчення цього явища з точки зору міжнародно-політичної, юридичної, економічної науки є вельми значущим для нашої держави, що перебуває на доволі складному етапі розвитку державності.
Виступаючи з вітальним словом перед учасниками конференції, заступник декана факультету міжнародних відносин Ігор Земан відзначив складність вивчення, розуміння та дискусії навколо такого непростого та багатокомпонентного явища у міжнародних відносинах. Звертаючись до учасників конференції, доцент Навчально-наукового інституту психології та соціального захисту Львівського державного університету безпеки життєдіяльності Андрій Лозинський звернув увагу на необхідність поєднання різних підходів до обговорення такої багатогранної проблематики. При цьому позитивом таких заходів має виступати міждисциплінарний підхід.
Правові аспекти транскордонного співробітництва та транскордонної безпеки стали основним лейтмотивом доповідей доцентів кафедри міжнародного права Ігора Земана та Віталія Гутника.
Жваві дискусії викликали тези про правовий статус транскордонного співробітництва в умовах конфлікту на Сході України та саму правову природу ситуації, що склалася.
Питання політологічної оцінки явища гібридної війни стали центральним елементом виступу доцентів кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Софії Федини та Михайла Мацяха.
У виступі Олександра Кучика основна увага присутніх була сконцентрована на проблематиці двостороннього та багатостороннього співробітництва України з державами Центрально-Східної Європи та констатовано на необхідності переосмислення такої співпраці в умовах новітніх викликів та загроз як регіональній так і глобальній системі регіональної безпеки. Прикладні аспекти транскордонної аспекти, як от інформаційна безпека стали предметом доповіді доцента кафедри міжнародних відносин Романа Вовка, історичні ретроспективи у контексті транскордонних вимірів українського питання стали центральною темою виступу доцента Андрія Лозинського.
Соціально-економічна проблематика транскордонного співробітництва та транскордонної безпеки присвячені доповіді доцента Наталії Горін, доцента Олексія Чугаєва, професора Людмили Кривачук та інших виступаючих.
Підводячи підсумки конференції було зазначено на необхідності продовження конструктивного діалогу для вироблення спільних підходів до розв’язання ключових проблем у сфері безпеки. У цьому контексті виступаючі погодилися з ідеєю продовження тісної співпраці у досдідженні цієї проблематики. З огляду на це доречною виглядала ініціатива Центру міжнародної безпеки та партнерства продовжити дискусію в рамках чергової науково-практичної конференції «Україна в умовах трансформації міжнародної системи безпеки» запланованої на 23–24 травня цього року.