Україна перезапускає формат співпраці з НАТО. Про це заявив міністр оборони України Андрій Загороднюк за підсумками його участі у засіданні міністрів оборони Альянсу в Брюсселі у п’ятницю, 25 жовтня.
“Ми перезапускаємо формат роботи з НАТО, робимо його набагато більш практичним, набагато більш націленим на практичні конкретні результати”, – зазначив український урядовець. Він пояснив, що йдеться про об’єднання усіх аспектів співпраці між Україною та Альянсом в одному документі. Такий формат Загороднюк назвав “одна країна – один план”.
Андрій Загороднюк повідомив, що у рамках нового формату усі існуючі програми співпраці України та НАТО будуть зведені в одну програму, при цьому Річна національна програма (РНП) у рамках нового підходу залишиться.
“РНП залишається, бо це, по суті, внутрішній, односторонній документ. Натомість, нова програма стосуватиметься двосторонньої взаємодії України з НАТО”, — розповів він.
За словами керівника вітчизняного оборонного відомства, Альянс запровадив підхід «одна країна — один план», відповідно, підтримка Україні буде надаватися в рамках однієї програми.
“Іноді навіть нам, уряду, важко відслідковувати до кінця, що відбувається в кожному трастовому фонді, в кожному проєкті. Тому і домовилися об’єднати це в один комплексний пакет”, – пояснив Божок. За його словами, це дозволить як оптимізувати реалізацію самих програм, так і зробить співпрацю України з НАТО прозорішою для громадськості.
Оскільки Угорщина через конфлікт з Києвом довкола закону про освіту продовжує блокувати засідання Комісії Україна-НАТО на політичному рівні, то українські урядовці взяли участь лише у засіданні країн-учасниць місії Альянсу в Афганістані “Рішуча підтримка”, а також провели низку двосторонніх зустрічей протягом 24-25 жовтня.
Загороднюк розповів, що під час зустрічі з генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом вони домовилися розробити дорожню карту виконання нового плану з конкретними результатами, з строками та статусом виконання. Він пообіцяв, що виконання буде контролюватися однією командою, до якої увійдуть представники як НАТО, так і міноборони та Збройних сил України. Остаточно оцінювати виконання завдань, поставлених у плані, будуть спеціалісти Альянсу, запевнив український міністр.
Під час спілкування із журналістами за підсумками візиту до штаб-квартири НАТО у Брюсселі, Андрій Загороднюк наголосив, що першим пріоритетом нового формату відносин з Альянсом стане перехід української армії на натівські стандарти.
“Ми змінюємо структуру Генштабу, переглядається функціонал, переглядаються самі органи. Паралельно триває розробка нових вітчизняних Статутів на базі STANAG. Буде дорожня карта, план, після виконання якого ми зможемо говорити, що досягли повної оперативної сумісності з Альянсом”, — сказав Андрій Загороднюк.
Другим пріоритетом Міністр назвав систему управління військовою кар’єрою та управління персоналом.
“Також — професійна військова освіта і підготовка, в тому числі сержантсько-старшинського складу, (…) Наше завдання — підсилювати наші спроможності, точніше, їх будувати. Цим ми і займаємось. Це наша стратегія, це наш флот і берегова оборона, підготовка військ, нарощування спроможностей, — сказав керівник вітчизняного оборонного відомства Андрій Загороднюк.